2 saat içinde SIFIR veri kaybı ile Bulut Tabanlı Felaketten Kurtarma Çözümünü Kullanmaya Başlayın!

Adım 1: İşletme ile 2xProtect veri merkezleri arasındaki erişimi sağlamak.

2xProtect olarak kesintisiz veri koruma projelerindeki bağlantı ihtiyacı için SilverPeak SD-WAN + WAN Optimizasyon çözümünü öneriyoruz. Bu çözüm yazılım tabanlıdır. SilverPeak’in hazır imajını VMware ve Hyper-V ortamlarına doğrudan import ederek kullanabilirsiniz. İmajı import etmek, IP tanımlamak ve SilverPeak sihirbazındaki adımları takip etmek ortalama 15 dakika sürecektir. Eğer KVM veya Citrix sanallaştırma platformu kullanıyorsanız bu işlem için ek 10 dakikaya ihtiyacınız olacaktır.

Bu çözüm İnternet bağlantısı üzerinden hızlandırılmış IPSec özelliği sayesinde normal firewall cihazları ile sağlanan IPSec’lere göre en az %20 daha verimli performans sağlar. Çünkü, SilverPeak IPSec için eklenen header’ları dahil sıkıştırır. Ayrıca internet hatlarında oluşan paket kayıpları ve bozuk paket gibi durumları IP seviyesinde (Layer 3) onarım sağlayarak özel hatların kalitesinde kullanmanızı sağlar.

Son olarak SilverPeak 20Mbps WAN hatlarında dahi ortalama 150-200 Mbps arasında performans artışı sağlayabildiği için günde 1.5 TB’a kadar değişen verilerinizin aktarımını sağlayabilir. Bu durum biraz aktarılan verilerin türü ve formatına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki görüntü 2xProtect ortamında çalışan gerçek bir müşteriye ait SilverPeak optimizasyon görüntüsüdür.

Görselde Inbound yönünde 2xProtext veri merkezine ulaşan veri miktarı son 24 saat içinde 1.5 TB ‘dır. Ancak bu veri SilverPeak ile 169 GB’a kadar düşürülmüştür. Yani 8,8 misli optimizasyon sağlanmıştır. Bu sayede müşterimiz 100 Mbps gibi yüksek İnternet hatlarına ihtiyaç duymadan SIFIR kayıp ile kesintisiz veri korumasını sağlamıştır.

Adım 2: Kesintisiz veri koruma uygulamasının kurulması (Zerto Replication)

Zerto, endüstrinin ilk hypervisor yani sanallaştırma katmanında çalışan kesintisiz veri koruma çözümüdür. Zerto, datastore ile sanal sunucu arasındaki veri yollarını izleyerek veri korumayı sağlar. Zerto, VMware ESXi ve Microsoft Hyper-V ortamlarını destekler. Ayrıca VMware’den Hyper-V ‘ye doğru veya tam tersi için veri korumayı destekler.

İşletme tarafında kurulacak Zerto uygulaması toplam 2 bileşenden oluşur.

Zerto Manager

Zerto Manager uygulamasını 2-3 basit adım ile Windows sunucuya kurabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden VRA’ların kurulumu, VPG’lerin oluşturulması, test veya gerçek failover, izleme ve raporlama gibi işlemleri web sayfası üzerinden yapmanızı sağlar.

VRA (Virtual Replication Appliance)

VRA, Zerto Manager tarafından her bir sanallaştırma host sunucusuna kurulan bir sanal sunucudur. Bu sunucunun görevi datastore ile sanal sunucu arasındaki trafiği izlemek ve değişenleri hedefe replike etmektir.

VPG Tanımı (Sanal Koruma Grupları)

Zerto Manager ve VRA’ların kurulumu sonrası VPG’ler oluşturulur. Her bir VPG ile ister 1 ister birden fazla sanal sunucuyu aynı RPO diliminde koruyabilir ve tutarlılığından emin olabilirsiniz. Örneğin Active Directory ve Exchange sunucuları gibi birbirine bağımlı sanal sunucuları tek bir VPG’de koruyabilirsiniz.

Özet: 2. adımdan sonra kesintisiz veri koruma başlatılır ve işletmeye özel tanımlanan test ağı içinde test failover işlemleri yapılabilir. İşletme gerçek failover senaryoları için ihtiyaç duyacağı ağ modeli için 2xProtect uzmanları ile temasa geçerek MPLS, SD-WAN, VPN (L2, L3), VXLAN, QinQ gibi gelişmiş ağ yapılarını projeye dahil ederek kullanabilir.

Neden 2xProtect veri koruma platformu?

2xProtect, Türkiye sınırları içinde yani İstanbul ve İzmir’deki Tier3+ veri merkezileri üzerinden veri korumayı, ön yatırım gerektirmeden hizmet olarak sunan bir platformdur. Bu platform IBM Spectrum Protect (TSM), IBM Spectrum Protect Protect Plus, Zerto, ARCServe ve Veeam markaları ile çalışmaktadır. 2xProtect ayrıca ilk aşamadan yani ihtiyaç analizinden son aşamaya kadar uzmanlar tarafından destek sağlar. Tüm süreci Pro-Aktif olarak izler ve oluşacak durumlara karşı önceden belirlenen aksiyon planlarını uygular.

2xProtect, işletmelerin felaketten kurtarma senaryoları için ihtiyaç duyacakları birçok gereksinimleri karşılar ve çoklu marka ile en doğru çözümü işletmelere önerir. Örneğin eğer 30 sanal sunucu kullanıyorsanız ve sadece 5 sanal sunucuyu SIFIR veri kaybı ile kesintisiz olarak korumak istiyorsanız bunu Zerto ve diğer geri kalan sunucuları Veeam, ARCServe veya IBM ile hem tesis içinde hem de bir kopyasını majör durumlara karşı 2xProtect’a göndererek koruma sağlayabilirsiniz.

2xProtect’in Zerto servisine ait tanıtım dosyasını indirmek için tıklayınız.

Bu yazımızı indirmek için tıklayınız.

Detaylı bilgi, canlı demo, belli bir senaryo testleri vb. konular için lütfen çekinmeden bizimle temasa geçiniz.

0850 302 8003

zerto@2xprotect.com