Minör, Majör ve Kasıtlı Planlanan Tehditlere Karşı

Modern Veri Koruma Hizmeti!

• Her türlü risklere karşı koruma sağlayın
• Ön yatırım gerektirmez ve uygun maliyet
• Yazılım tabanlı çözüm, hemen başlayın
• Kullanımı ve yönetimi son derece kolay
• Profesyonel Hizmet dahil

2XProtect Hakkında

2xProtect platformu işletmeler için Türkiye sınırları içerisinde gelişmiş bulut altyapıları, felaketten kurtarma, iş sürekliliği ve nesne depolama gibi hizmetleri ön yatırım gerektirmeden sunar, işletmeler bu altyapıları istedikleri ölçekten hemen kullanmaya başlayabilir ve gelecekte diledikleri gibi ölçeklendirebilir. Tüm servisler kullanıma bağlı olarak aylık veya yıllık şeklinde ücretlendirilir.

2xProtect ‘in veri platformu uzman ekip tarafından 7*24 izlenir ve yönetilir. İşletmeler acil durum ve test senaryolarını diledikleri zaman gerçekleştirebilir, tüm sürçlerde uzman ekiplerimiz anlaşmalara bağlı olarak destek sağlayacaktır.

2xProtect platformu ayrıca işletmelerin acil durum kurtarma ihtiyaçları için sanal sunucu kaynağı, gelişmiş ağ bağlantıları ve profesyonel destek hizmeti sağlar. Tek yapmanız gereken kapsamı belirlemeniz ve başlamanız, işte bu kadar.

IBM Spectrum Protect Plus

IBM Spectrum Protect Plus 2017 yılında IBM depolama ürün ailesine katıldı, bu çözüm 40 yıllık deneyim ve tecrübeden geliştirilmiş modern veri koruma çözümüdür.

Protect Plus işletmelerin modern veri koruma ihtiyaçlarını son derece kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Eğer çok daha sofistike özelliklere sahip veri koruma çözümü ihtiyacınız varsa bu çözümü IBM Spectrum Protect ile entegre ederek de kullanabilirsiniz.

Protect Plus işletmeler için yedekleme, kurtarma, replikasyon, felaketten kurtarma, anlık kurtarma (dosya, sunucu, uygulama), arşivleme, nesne depolama ortamına kopyalama ve yedekleme verilerinin tekrar dan geri yüklemenize gerek kalmadan test veya geliştirme amaçlı kullanmanızı sağlar (data reuse özelliği).

Yedekleme ve Kurtarma

IBM Spectrum Protect Plus işletmelerin sanal, fiziksel ve/veya bulutta çalışan sunucu ve uygulamalarını tek noktadan yedeklemelerini ve kurtarmalarını sağlar. Protect Plus güçlü veri sıkıştırma ve tekilleştirme özelliği sayesinde büyük verileri daha küçük alanlarda yedeklemesini sağlayacaktır.

Protect Plus, SLA bazlı veri koruma sağlar. SLA’leri daha önceden veri koruma politikalarınıza bağlı olarak oluşturabilir ve koruma istediğiniz sunucuları oluşturduğunuz SLA’lere eklemeniz yeterli olacaktır.

Protect Plus sanal veya fiziksel sunuculardaki uygulamalarının yedeklenmesi için SIFIR DOKUNUŞ ile yedekleme ajanının kurulmasını sağlar ve bu işlemi çok daha kolaylaştırır.

Felaketten Kurtarma ve İş Sürekliliği

IBM Spectrum Protect Plus ile tesis içinde aldığınız yedekleri dış ortama çoğaltabilirsiniz. Dış ortam veri koruması için hedef noktaya 2.vSnap sunucusunu kurmanız ve 1.vSnap den 2.vSnap’e replikasyon yapmanız yeterli olacaktır. Replikasyon işlemini SLA ‘ler altındaki sunucu veya uygulama yedekleriniz için uygulayabilirsiniz.

Tesis içinde majör durum oluşması halinde acil durum kurtarma merkezindeki 2.vSnsp den son yedek aldığınız verilerinizi anlık kurtarma özelliği ile saniyeler içinde aktif edebilir ve kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz.

Spectrum Protect Plus gelişmiş akıllı cache sayesinde anlık kurtarma sürelerini çok daha kısaltır ve sunucuların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Acil durumda sunucuları ister tek tek ister toplu biçimde aktif edebilirsiniz.

Gelişmiş ve Detaylı Geri Yükleme Seçenekleri

IBM Spectrum Protect Plus aşağıdaki gelişmiş geri yükleme seçeneklerini sağlar:

Anlık kurtarma: İster tek ister toplu şekilde anlık kurtarma gerçekleştirebilirsiniz. Protect Plus akıllı cache alnı sayesinde sunucuların saniyeler içinde açılmasını ve yüksek performansta çalışmasını sağlar.

Detaylı geri yükleme: İster tek bir dosya ister tek bir e-posta veya kişiyi saniyeler için geri yükleyin!

Yedeklenen verilerin doğruluğu: Yedeklenen sunucu veya diğer verileri anlık kurtarma özelliği ile farklı ağ ve IP’lerde aktif ederek dilediğiniz zaman test yapabilirsiniz.

Zamanlama seçeneği: Yedekleme verilerini zamanlayarak otomatik şekilde geri yükleyebilirsiniz. Bunu ister test ister acil durum kurtarma amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin her akşam yedek aldığınız verileri her gece saat 11:00 de felaketten kurtarma merkezinde anlık kurtarma yaparak sanallaştırma ortamında sadece açılacak şekilde hazır bekletebilirsiniz.

Kopya ve/veya Uzun Dönem Veri Koruma (Object Storage, Tape)

Kopya  özelliği: Yedekleme verilerini 2xProtect ‘in S3 depolama alanına kopyalayarak majör durumlara karşı veri koruma sağlayabilirsiniz. Bu yöntem çok daha pratik ve uygun maliyetlidir.

Uzun dönem veri koruma özelliği: Arşivleme özelliği verilerinizi uzun dönem korumanızı sağlar. Protect Plus çözümü ve 2xProtect ‘in S3 depolama hizmeti ile uzun dönem veri koruma artık çok daha kolay ve uygun maliyetli. Tek yapmanız gereken Protect Plus da ilgili SLA ayarlarında arşivlemeyi seçmeniz ve süreyi belirlemeniz.

2xProtect bulut platformu arşivleme için Object Storage ve Teyp olmak üzere 2 opsiyon sunar. Object Storage aktif arşivleme, teyp sistemi ise daha çok derin arşivleme için uygundur.

Yedekleme Verilerinin Tekrardan Kullanımı (Data Reuse)

IBM Spectrum Protect Plus, yedekleme verilerini geri yüklemenize veya clone yapmanıza gerek kalmadan test veya geliştirme amaçlı kullanmanızı sağlar.

Örneğin iş kritik Microsoft SQL sunucunuzda hem işletim sistemini hem de SQL uygulamasını güncellemek istediğinizde son yedekleme verisi üzerinden 2 anlık geri yükleme yaparak sunucuları farklı isimde ve ağ da aktif edebilir ve paralel şekilde testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz, eğer her şey istediğiniz gibi ise doğrudan üretime (Production) dönüştürebilirsiniz.

Data Reuse işlemini sunucu, dosya ve uygulamaların testi için kullanabilirsiniz, ayrıca aynı anda çoklu anlık geri yüklemesi sağlar, bu sayede testlerinizi paralel bir şekilde yapabilirsiniz.

Senaryo 1 (2 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Dış Ortamda Kopyası

2xProtect tarafından lisans ve S3 depolama alan bilgileri işletmeye iletilir, Protect Plus yazılımı 2xProtect uzmanları tarafından işletme de kurulur ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedeklerin bir kopyası majör durumlara karşı 2xProtect ‘in nesne depolama alanına kopyalanır.

Bu senaryo işletmeler için tesis içi yedekleme ve kurtarma ihtiyaçları dışında majör durumlara karşı veri koruması sağlar. İşletme tesis içindeki verilerini kaybetmesi durumunda 2xProtect uzmanları tarafından Protect Plus yeniden kurulur ve S3 depolama alanından yedekler geri alınır ve kurtarma işlemi sağlanır.

İşletmeler S3 depolama alanını ister İstanbul ister İzmir üzerinden kullanabilir, eğer işletme İstanbul dan yedek alıyorsa kopyasını İzmir ‘e göndermesi önerilir.

Senaryo 2 (2 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma

2xProtect tarafından lisans ve acil durum merkezindeki hesap bilgileri işletmeye iletilir, Protect Plus yazılımı 2xProtect uzmanları tarafından işletme de kurulur ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedeklerin bir kopyası acil durum kurtarma merkezine iletilir.

Bu senaryo işletmeler için tesis içi yedekleme ve kurtarma sağlar. İşletme majör durum yaşaması halinde en son yedekler 2xProtect veri merkezinde aktif edilir ve işletme kaldığı yerden çalışmasına devam edebilir.

İşletmenin sunucu yapısı tekrar aktif olduğunda bu sefer veriler 2xProtect den işletmenin yapısına doğru çoğaltılır ve planlı şekilde işletmenin yapısı üzerinden sunucular aktif edilir.

Senaryo 3 (3 Kopya) Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma ve Ek Kopya

2xProtect tarafından lisans ve diğer bilgiler işletmeye iletilir. Kurulum 2xProtect ‘in uzmanları tarafından işletme ortamında gerçekleştirilir ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedekler felaketten kurtarma ve iş sürekliliği amaçlı 2xProtect ‘in İstanbul veri merkezine çoğaltılır (Replication). Son olarak 2xProtect veri merkezine çoğaltılan veriler üzerinden ek bir kopya İzmir veri merkezine çoğaltılır (S3 Storage)

Bu senaryo 3 katman veri koruma sağlar. 1. İşletme içinde 2.2xProtect İstanbul veri merkezinde 3. İzmir veri merkezinde. İşletme tesis içindeki verilerini kaybetmesi durumunda sunucularını en son yedek üzerinden hızlı bir şekilde 2xProtect ‘in İstanbul veri merkezisi üzerinden kullanabilir.

S3 depolama alanı bu senaryo da 3.katman veri korumayı sağlar, işletmeler ayrıca S3 depolama alanını uzun dönem veri koruma için kullanabilirler.

IBM Spectrum Protect Plus ‘ı kurmak için gereksinimler nelerdir?

1. Ortam VMware ie vCenter, Microsoft Hyper-V ise SCVMM (Systsm Center Virtual Machine Manager)

2. Protect Plus Management sunucusu için: 8 vCPU, 16GB vRam, Disk 350GB (tercihen SSD)

3. Protect Plus vSnap sunucusu için: 8 vCPU, 24GB vRam, Disk 300GB + Yedekleme alanı (sadece sıkıştırma aktif edilecekse)

Spectrum Protect Plus ‘ın hazır cihazları var mı?

Evet, 2xProtect tarafından hazırlanmış ve maksimum verim için optimize edilmiş hazır cihazları kullanabilirsiniz, cihazlar ayrıca işletmelerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.

Her bir cihazın kapasitesi minimum 10TiB, maksimum 200TiB ‘dir. 200TiB dan daha büyük kapasiteler için 2.cihaz eklenir (Sıkıştırılmış ve tekilleştirilmiş alandır)

IBM Spectrum Protect Plus nasıl yüklenir?

Hazır imaj formatında indirilir ve sanal ortama import edilir (VMware, Hyper-V)

Sunucu fiziksel ise iso dosyasından kurulum yapılır.

Verilerimi kaç gün koruyabilirim?

Bir ful ve ardından sadece değişenler yedekleneceği için ayrıca sıkıştırma ve tekilleştirmeden dolayı veri boyutları oldukça küçülür, bu sayede disklerde yer olduğu sürece süreyi uzatabilirsiniz. Bunun dışında uzun süreli verilerinizi 2xProtect ‘in S3 depolama alanında 1 günden 10 yıl veya daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yedek aldığım verileri tesis içinde, replike ettiğim 2.noktada ve S3 depolama alanında aldığım yedeklerin süreleri farklı olabilir mi?

Evet, tesis içinde aldığınız yedekleri 2xprotect ‘in 2.vSnap veya S3 depolama alanında farklı süreler ile saklayabilirsiniz.

Ne kadar İnternet bant genişliği lazım?

Yedek alınacak her bir 1TB için 3Mbps yeterli olacaktır (değişen veriler)

İlk yedekleme boyuta bağlı olarak uzun sürebilir.

S3 Storage ‘e kopyaladığım verileri geri almadan veri merkezinde açabilir miyim?

Evet, S3 Storage ‘in olduğu veri merkezinde 2 adet yeni bir Protect Plus kurulur ve S3 den anlık geri yükleme işlemi yapılır. Ve işletmeye bağlantı verilerek sunucularına erişmesi sağlanır.

Gerçek Forever Incremental nedir?

Bir ful yedekleme sonrası sonsuza dek değişen farklar yedek alınır, bu teknoloji IBM tarafından 1988 den beri kullanılmaktadır ve altın teknolojilerinden biridir.

Anlık geri yükleme yapabilir miyim?

Evet, ister tek bir dosya ister bir veya çoklu sunucuyu anlık geri yükleme ile açabilirsiniz. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir.

Yedekleme verilerini kullanmak nedir, ne avantajlar sağlar?

Geri yükleme veya clone yapmadan yedek aldığınız verileri test veya geliştirme amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin SQL sunucusunda hem Windows ‘u hem de SQL ‘i güncellemek istiyorsunuz ancak güncelleme sonrası problem olur mu olmaz mı emin olmak istiyorsanız bunun için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sunucuyu 2 defa anlık restore yapmanız ve izole bir ağ da açarak testlerinizi gerçekleştirmeniz.

Tesis içinden 2xProtect ‘e veri çoğaltması (Replication) yaparken VPN bağlantısı gerekir mi?

Evet gerekir, VPN hem replikasyon hem de acil durum olması halinde sunuculara erişim için kullanılır.

2xProtect uzmanları işletmelerin VPN veya VXLAN bağlantıları için gerekli desteği hizmet kapsamında sağlar.

VXLAN nedir?

Eğer yedek aldığınız sunucu ortamınızda birden çok VLAN mevcut ise bu VLAN’ları VXLAN sayesinde 2xProtect veri merkezine kadar uzatabiliyoruz.

Örneğin siz sunucuyu kendi yapınızda kapatabilir ve 2xProtect veri merkezinde açtığınızda IP ve DNS değişimine gerek kalmadan kullanabilirsiniz.