Gelişmiş bulut altyapıları, 7*24 profesyonel destek hizmetleri ve IBM Spectrum Protect Plus teknolojisi ile işletmelerin tesis içi ve tesis dışı modern veri koruma ihtiyaçlarını tek bir hizmet kapsamında son derece güvenilir, kolay yönetilen ve hataya pay vermeyen yapısı ile elde etmelerini sağlar.

Modüler bir hizmet olması sebebiyle, esnek ve ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. İşletmeler bu hizmeti kullanarak verilerini her türlü riske karşı koruyabilir ve kurumsal veri koruma maliyetlerini %70‘e kadar düşürebilirler.

⋅ 360° Yedekleme, Kurtarma ve Acil Durum Hizmeti

⋅ Her türlü risklere karşı %100 geri dönüş garantisi

⋅ 100% Opex hizmet (yazılım ve donanım)

Backup (Plus) ibm bir veri koruma hizmetidir.

VERİ KORUMA MERKEZİ

Yedekleme ve

Kurtarma

Acil Durum

Kurtarma

Uzun Süreli

Veri Kurtarma

Yedekleme

Verilerinin Kullanımı

Kurulum Yönetimi

Tesis içi

Verilerinizi tesis içinde çok daha hızlı koruyabilir, kurtarabilir ve yönetebilirsiniz.

Hibrit

Tesis içi veri koruma altyapınızı esnek ve ölçeklenebilir bulut altyapıları ile beraber kullanarak majör durumlara karşı veri koruma sağlayabilirsiniz.

Bulut

Herhangi bir buluttaki verilerinizi korur, kurtarır ve yönetmenizi sağlar. Çoklu bulut ortamlarını destekler.

Kullandığımız Teknoloji

IBM Spectrum Protect Plus

Modern Veri Koruma Çözümü

IBM Spectrum Protect Plus 2017 yılında IBM depolama ürün ailesine katıldı. Bu yeni ürün 40 yıllık bir tecrübeye dayanarak geliştirilmiş modern bir veri koruma çözümüdür.

Protect Plus işletmelerin modern veri koruma ihtiyaçlarını son derece kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Eğer çok daha gelişmiş ve farklı özelliklere sahip veri koruma çözümü ihtiyacınız varsa, bu çözümü IBM Spectrum Protect ile entegre ederek de kullanabilirsiniz.

Protect Plus, işletmeler için yedekleme, kurtarma, replikasyon, felaketten kurtarma, anlık kurtarma (dosya, sunucu, uygulama), arşivleme, nesne depolama ortamına kopyalama ve yedekleme verilerinin tekrardan geri yüklenmesi işlemlerine gerek kalmadan, test veya geliştirme amaçlı kullanılmasını sağlar (data reuse özelliği).

ÖNLEMLERİNİZ TEHDİTLER KADAR YENİ Mİ?

Düzenli olarak tüm altyapınızı yedekleseniz de yeni tehditlere karşı alacağınız önlemler için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Yedeklemeye eklediğimiz yeni bir + ile sizi hem yeni tehditlerden hem de ağır maliyetlerden kurtarıyoruz. Verilerinizin tesis içi ve tesis dışı modern koruma ihtiyaçlarını, IBM Spectrum Protect Plus teknolojisiyle güvenilir ve hata payı olmaksızın güvence altına alırken, kolay yönetimi ile işinizde büyük bir avantaj sağlıyoruz.

IBM Spectrum Protect Plus’ın modüler teknolojisini 2xProtect ile entegre ederek sunduğumuz esnek ve ölçeklenebilir hizmet ile verilerinizi her türlü riske karşı korurken, kurumsal veri koruma maliyetlerinizi %70’in üzerinde bir oranda düşürüyoruz. İstanbul ve İzmir’de bulunan veri merkezi altyapılarımız ile verileriniz Türkiye sınırları içerisinde kalacak şekilde, veri koruma ile veri taşınabilirliğinin yanı sıra güvenlik ve uyumluluk yönetimi ihtiyaçlarınıza da hızlıca yanıt veriyoruz.

BACKUP+IBM’İN AVANTAJLARI NELERDİR?

Modern veri koruma teknolojisi ile verilerinizi tek bir noktadan her türlü riske karşı korurken, kullanıma hazır platform ile 7×24 profesyonel destek hizmeti alırsınız. Verileriniz yurtdışına çıkmadan Türkiye sınırları içerisinde yedeklenirken, silinme durumunda bile %100 geri dönüş garantisine sahip olursunuz. Yedekleme, Acil Durum Kurtarma, Ek Kopya, Arşivleme ve Yedekleme ihtiyaçlarınızı tek bir çözüm ile sağlarsınız.

Ön yatırım gerektirmeden, 1 iş günü gibi kısa bir sürede kurulum sağlarsınız. İstediğiniz ölçekte başlayıp, ilerleyen zamanda dilediğiniz gibi ölçeklendirebilirsiniz. Kullandığınız kadar ödeyip, hiçbir gizli maliyetle karşılaşmazsınız. Mörfilere gerek kalmadan 1 saat içinde tam test gerçekleştirirsiniz. Ayrıca yılda bir defa acil durum yönetimi de hizmetimize dahildir.

 

Yedekleme ve Kurtarma

IBM Spectrum Protect Plus işletmelerin sanal, fiziksel ve/veya bulutta çalışan sunucu ve uygulamalarını tek noktadan yedeklemelerini ve kurtarmalarını sağlar. Protect Plus güçlü veri sıkıştırma ve tekilleştirme özelliği sayesinde büyük verileri daha küçük alanlarda yedeklemesini sağlayacaktır.

Protect Plus, SLA bazlı veri koruma sağlar. SLA’leri daha önceden veri koruma politikalarınıza bağlı olarak oluşturabilir ve koruma istediğiniz sunucuları oluşturduğunuz SLA’lere eklemeniz yeterli olacaktır.

Protect Plus sanal veya fiziksel sunuculardaki uygulamalarının yedeklenmesi için SIFIR DOKUNUŞ ile yedekleme ajanının kurulmasını sağlar ve bu işlemi çok daha kolaylaştırır.

Acil Durum Kurtarma

IBM Spectrum Protect Plus ile tesis içinde aldığınız yedekleri dış ortama çoğaltabilirsiniz. Dış ortam veri koruması için hedef noktaya 2.vSnap sunucusunu kurmanız ve 1.vSnap den 2.vSnap’e replikasyon yapmanız yeterli olacaktır. Replikasyon işlemini SLA ‘ler altındaki sunucu veya uygulama yedekleriniz için uygulayabilirsiniz.

IBM Spectrum Protect Plus, gelişmiş akıllı cache sayesinde anlık kurtarma sürelerini  daha çok kısaltır ve sunucuların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Acil durumda sunucuları ister tek tek ister toplu biçimde aktif edebilirsiniz.

Tesis içinde majör durum oluşması halinde, acil durum kurtarma merkezindeki 2.vSnsp’ den son yedek aldığınız verilerinizi anlık kurtarma özelliği ile saniyeler içinde aktif edebilir ve kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz.

Uzun Süreli Veri Koruma

Kopya özelliği: Yedekleme verilerini 2xProtect‘in S3 depolama alanına kopyalayarak majör durumlara karşı veri koruma sağlayabilirsiniz. Bu yöntem çok daha pratik ve uygun maliyetlidir.

2xProtect bulut platformu arşivleme için Object Storage ve Teyp olmak üzere 2 opsiyon sunar.  Object Storage aktif arşivleme, teyp sistemi ise daha çok derin arşivleme için uygundur.

Uzun dönem veri koruma özelliği: Arşivleme özelliği verilerinizi uzun dönem korumanızı sağlar. Protect Plus çözümü ve 2xProtect ‘in S3 depolama hizmeti ile uzun dönem veri koruma artık çok daha kolay ve uygun maliyetlidir. Tek yapmanız gereken Protect Plus’ da ilgili SLA ayarlarında arşivlemeyi seçmeniz ve süreyi belirlemeniz.

Yedekleme Verilerinin Kullanımı (Data Reuse)

IBM Spectrum Protect Plus, yedekleme verilerini geri yüklemenize veya clone yapmanıza gerek kalmadan, test veya geliştirme amaçlı kullanmanızı sağlar.

Örneğin iş kritik Microsoft SQL sunucunuzda hem işletim sistemini hem de SQL uygulamasını güncellemek istediğinizde, son yedekleme verisi üzerinden 2 anlık geri yükleme yaparak sunucuları farklı isimde ve ağda aktif edebilir ve paralel şekilde testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer her şey istediğiniz gibi gerçekleştiyse,  doğrudan üretime (Production) dönüştürebilirsiniz.

Data Reuse işlemini sunucu, dosya ve uygulamaların testi için kullanabilirsiniz, ayrıca aynı anda çoklu anlık geri yüklemesi sağladığından, testlerinizi paralel bir şekilde yapabilirsiniz.

Hazır senaryolar ile aynı gün başlayın!

 • Senaryo 1:
  2 Kopya:
  Tesis İçi Yedekleme + Dış Ortamda Kopyası

  2xProtect tarafından lisans ve S3 depolama alan bilgileri işletmeye iletilir. Protect Plus yazılımı 2xProtect uzmanları tarafından en iyi sonuç için işletmede kurulur ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedeklerin bir kopyası 2xProtect ‘in nesne depolama alanına kopyalanır.

   

  Bu senaryo işletmeler için tesis içi yedekleme ve kurtarma ihtiyaçları dışında majör durumlar ve fidye yazılımlarına karşı veri koruma sağlar. İşletme tesis içindeki verilerini kaybetmesi durumunda, Protect Plus uygulaması 2xProtect uzmanları tarafından yeniden kurulur ve S3 depolama alanından yedekler geri alınır. Bu senaryo daha çok küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygudur.

   

  Diğer bir alternatif ise işletme 2xProtect ‘in S3 depolama alanına aldığı yedekleri 2xProtect tarafında aktif edebilir. Bunun için 2xProtect ‘in bulut altyapı ortamında işletmeye özel Protect Plus oluşturur ve veriler/sunucular bu ortama geri yüklenir, ardından işletmeye gelişmiş ağ bağlantıları üzerinden erişim sağlanır. Geri yükleme süreleri bu senaryoda 5TB veri için 24 ile 48 saat arasında değişir. Eğer 24-48 saat arasındaki bir RTO (Acil durumdan kurtarma süresi) sizin için kabul edilebilir ise, bu senaryo hem daha pratik olacak hem de maliyet avantajı sağlayacaktır.

 • Senaryo 2:
  2 Kopya:
  Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma

  2xProtect tarafından lisans ve acil durum merkezindeki hesap bilgileri (2xProtect) işletmeye iletilir, Protect Plus yazılımı/donanımı 2xProtect uzmanları tarafından kurulur ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedeklerin bir kopyası 2xProtect ‘in İstanbul veya İzmir’deki acil durum kurtarma merkezine çoğaltılır (Replication).

   

  Bu senaryo tesis içi yedekleme ve kurtarma sağlayarak işletmeler için 100% veri kurtarma garantisi sağlar (Sadece yönetilen hizmet için geçerlidir). İşletme majör durum yaşaması halinde en son veya daha önceki yedekleme verileri 2xProtect veri merkezinde aktif edilir, ardından gelişmiş ağ bağlantıları üzerinden erişim sağlanarak işletme kaldığı yerden çalışmalarına devam edebilir. Bu işlem 2xProtect uzmanları tarafından acil durum yönetimi kapsamında gerçekleşir.

   

  İşletmenin sunucu yapısı tekrar aktif olduğunda bu sefer veriler 2xProtect’ den işletmenin yapısına doğru çoğaltılır ve planlı şekilde işletmenin yapısı üzerinden sunucular aktif edilir.

 • Senaryo 3:
  3 Kopya:
  Tesis İçi Yedekleme + Acil Durum Kurtarma + Ek Kopya

  2xProtect tarafından lisans ve acil durum merkezindeki (2xprotect) hesap bilgileri işletmeye iletilir, Protect Plus yazılımı/donanımı 2xProtect uzmanları tarafından kurulur ve yapılandırılır. Tesis içinde alınan yedeklerin bir kopyası 2xProtect ‘in İstanbul veya İzmir’deki acil durum kurtarma merkezine çoğaltılır. Ek olarak 2xProtect ‘e çoğaltılan veri bir kez daha 2xProtect’in S3 depolama alanına kopyalanır, bunun amacı ise coğrafi olarak veri koruma sağlamak. Ayrıca uzun dönem veri saklamak için de kullanılabilir.

   

  Bu senaryo tesis içi yedekleme ve kurtarma sağlayarak işletmeler için 100% veri kurtarma garantisi sağlar (Sadece yönetilen hizmet için geçerlidir). İşletme majör durum yaşaması halinde en son veya daha önceki yedekleme verileri 2xProtect veri merkezinde aktif edilir, ardından gelişmiş ağ bağlantıları üzerinden erişim sağlanarak işletme kaldığı yerden çalışmalarına devam edebilir. Bu işlem 2xProtect uzmanları tarafından acil durum yönetimi kapsamında gerçekleşir.

   

  İşletmenin sunucu yapısı tekrar aktif olduğunda, bu sefer veriler 2xProtect’den işletmenin yapısına doğru çoğaltılır ve planlı şekilde işletmenin yapısı üzerinden sunucular aktif edilir.

Sık Sorulan Sorular

Ücretlendirme
 • Backup+ IBM nasıl ücretlendirilir?

  Senaryo 1: Yedek alacağınız sanal sunucu/uygulama sayısı artı 2xProtect tarafında ihtiyacınız olacak NESNE depolama alanı (TiB)

  Senaryo 2: Yedek alacağınız sanal sunucu/uygulama sayısı artı 2xProtect tarafında ihtiyacınız olacak VSNAP depolama alanı (TiB)

  Senaryo 3: Yedek alacağınız sanal sunucu/uygulama sayısı artı 2xProtect tarafında ihtiyacınız olacak VSNAP depolama alanı (TiB) artı NESNE depolama alanı (TiB

 • Gizli maliyetli var mı?

  Yok, işletmeler ile paylaşılan birim fiyatlar üzerinden işlem yapılır. Bunların dışında herhangi bir gizli maliyeti yoktur.

  Kapsam dışı kalan konular için yapılan sözleşmede bulunan fiyatlandırmalar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • Kapsam dışı konular nasıl ücretlendirilir?

  Kapsam dışı kalan konular için yapılan sözleşmede bulunan fiyatlandırmalar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • İptal etme durumunda taahhüt isteniyor mu?

  Hayır, ancak yazılım tabanlı hizmeti sonlandırmak istediğinizde en az 2 ay öncesinden yazılı olarak bildirim göndermeniz yeterli olacaktır. Bu durum, içinde donanım bulunan hizmetler için en az 6 ay olacaktır.

 • Ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

  İşletmeye sunulan birim fiyatları üzerinden her ayın 28. günü oluşan gerçek kullanım raporları üzerinden ücretlendirme yapılır.

 • Ödeme düzeni nasıldır?

  2 seçenek vardır;

  Aylık, gerçek kullanım raporlarına göre ücretlendirme yapılır.

  Yıllık peşin olarak yapılabilir, bu durumda USD olarak düzenlenen faturalar üzerinden %10 ek indirim sağlanır.

 • Faturalandırma hangi kur üzerinden yapılmaktadır?

  Faturalar aylık veya yıllık olacak şekilde USD cinsinden düzenlenir; ancak işletmeler ödemenin yapılacağı tarihte, Ziraat bankasının satış kuru üzerinden TL olarak ödeme yapabilirler.

 • E-fatura mükellefi misiniz?

  Evet, faturalar sistemimizde bulunan güncel e-posta adreslerine iletilir.

Destek
 • Destek paketi seçenekleri nelerdir?

  Paket 1: Yıllık 10 Çağrı-Çözüm, 8*5

  Paket 2: Yıllık 10 Çağrı-Çözüm, 7*24

  Yönetilen hizmet: Yönetim, bakım, güncelleme ve optimizasyon 2xProtect uzmanları tarafından gerçekleşir, veriler için 100% geri dönüş garantisi verilir.

 • Sorunla karşılaşırsam kimden nasıl destek alabilirim?

  Seçmiş olduğunuz destek paketi kapsamında, tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak sorununuzu iletmeniz. Uzman ekibimiz size her türlü desteği sağlayacaktır.

 • Destek paketi dışında kaldığınız acil durum ortamında bana nasıl destek olursunuz?

  Acil durumlarda bizlere ulaşarak sorununuz ilettiğiniz taktirde, sizleri mağdur etmemek adına uzman ekibimiz size anında her türlü desteği sağlayacaktır.

  Sorun giderildikten sonra ilk yapılan sözleşmede bulunan kapsam dışı acil durum desteği için belirlenen fiyatlar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • Sorunla karşılaşırsam kimden nasıl destek alabilirim?

  Seçmiş olduğunuz destek paketi kapsamında, tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak sorununuzu iletmeniz. Uzman ekibimiz size her türlü desteği sağlayacaktır.

 • Teknik destek alabilmek için size nasıl ulaşabiliriz?

  Bizlere 7*24 olarak destek@2xprotect.com e-posta adresimizden veya 0850 305 2900 telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Teknik Bilgiler
 • IBM Spectrum Protect Plus’ı kurmak için gereksinimler nelerdir?

  1. Ortam VMware ise vCenter; Microsoft Hyper-V ise SCVMM (Systsm Center Virtual Machine Manager)

  2. Protect Plus Management sunucusu için: 8 vCPU, 16GB vRam, Disk 350GB (tercihen SSD)

  3. Protect Plus vSnap sunucusu için: 8 vCPU, 24GB vRam, Disk 300GB + Yedekleme alanı (sadece sıkıştırma aktif edilecekse)

 • IBM Spectrum Protect Plus nasıl yüklenir?

  Hazır imaj formatında indirilir ve sanal ortama import edilir (VMware, Hyper-V, Amazon)

  Sunucu fiziksel ise iso dosyasından kurulum yapılır.

 • Gerçek ‘’Forever Incremental’’ nedir?

  İlk tam yedekleme sonrası oluşan değişiklikler sonsuza dek fark yedekleme olarak devam eder. Alınan fark yedekler tam yedekleme formatında oluşur.

  Bu teknoloji IBM tarafından 1988 den beri kullanılmakta olup, altın teknolojilerinden biridir.

 • Anlık geri yükleme yapabilir miyim?

  Evet, ister tek bir dosyayı ister bir veya çoklu sunucuyu anlık olarak geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir.

  IBM Protect Plus teknolojisi toplu anlık kurtarma ve akıllı cache sayesine sunucuların çok daha hızlı açılmasını ve kullanılmasını sağlar

 • Yedekleme verilerini kullanmak nedir, ne gibi avantajlar sağlar?

  Geri yükleme veya clone yapmadan yedek aldığınız verileri test veya geliştirme amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin SQL sunucusunda hem Windows ‘u hem de SQL ‘i güncellemek istiyorsunuz, ancak güncelleme sonrası problem olup olmadığından emin olmak istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sunucuyu 2 defa anlık restore yapmanız ve izole bir ağda açarak testlerinizi gerçekleştirmeniz.

 • Tesis içinden 2xprotect ‘e veri çoğaltması (replication) yaparken VPN bağlantısı gerekir mi?

  Evet gerekir, VPN hem replikasyon hem de acil durum olması halinde sunuculara erişim için kullanılır.

  2xProtect uzmanları işletmelerin VPN veya VXLAN bağlantı ihtiyaçları için gerekli desteği hizmet kapsamında sağlar.

 • VXLAN Nedir?

  Eğer yedek aldığınız sunucu ortamınızda birden çok VLAN mevcut ise bu VLAN’ları VXLAN sayesinde 2xProtect veri merkezine kadar uzatabiliyoruz.

  Örneğin tesis içinde çalışan sunucu/ları, kendi yapınızda kapatıp, 2xProtect veri merkezinde açarak IP ve DNS değişimine gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

  Bu hizmet senaryo 2 ve 3’de hizmet kapsamında sağlanmaktadır.

 • VPN veya VXLAN bağlantısı için cihaz gerekir mi?

  Eğer yedek aldığınız sunucu ortamınızda birden çok VLAN mevcut ise bu VLAN’ları VXLAN sayesinde 2xProtect veri merkezine kadar uzatabiliyoruz.

  Örneğin tesis içinde çalışan sunucu/ları, kendi yapınızda kapatıp, 2xProtect veri merkezinde açarak IP ve DNS değişimine gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

  Bu hizmet senaryo 2 ve 3’de hizmet kapsamında sağlanmaktadır.

 • Verilerimi kaç gün koruyabilirim?

  Verilerinizi 5 dakikadan 10 yıl veya daha uzun süre boyunca, tek bir SLA altında koruyabilirsiniz
  Tek yapmanız gereken SLA‘yı tanımlamanız ve sunucu veya uygulamaları SLA‘lere dahil etmeniz.

  Verileri ister lokal disk, ister teyp ister 2xProtect veya 3.parti firmaların sağladığı NESNE depolama sisteminde koruyabilirsiniz.

 • Tesis içinde, replike ettiğim 2.noktada ve/veya S3 depolama alanındaki verilerin saklama süreleri farklı olabilir mi?

  Evet, her biri için farkı saklama süresi tanımlayabilirsiniz.

 • Ne kadar internet bant genişliği gereklidir?

  Yedek alınacak her 1TB (TeraByte) için değişimlere bağlı olarak ortalama 3Mbps ile 5Mbps arası yeterli olacaktır.

  İlk yedekleme boyuta bağlı olarak uzun sürebilir.

 • S3 storage ‘e kopyaladığım verileri geri almadan 2xProtect’in bulut ortamında açabilir miyim?

  Evet, S3 nesne (Object Storage) depolamanın olduğu veri merkezinde, IBM Protect Plus kurulur ve S3’den anlık geri yükleme işlemi yapılır, ardından işletmeye bağlantı verilerek sunucularına erişmesi sağlanır.