Gelişmiş, modern, kesintisiz veri koruma ve acil durumdan kurtarma hizmetini tek bir ortam üzerinden hayata geçirebilirsiniz. CDP+ Zerto hizmetimizi Yönetilen Hizmet kapsamında kullanarak iş kritik verilerinizi 100% olarak her türlü riske karşı koruyabilirsiniz.

2xProtect platformu, kurumsal veri koruma çözümleri için ihtiyacınız olan her türlü yazılım, donanım, lisans, gelişmiş ağ bağlantıları, profesyonel hizmetler ve operasyon hizmetlerini birlikte sunar. İşletmeler bu hizmetleri gerçek kullanıma bağlı olarak aylık bir ücretlendirme karşılığında kullanabilirler.

⋅ Kesintisiz veri akışı için kesintisiz koruma ve kurtarma

⋅ 360° Çözüm (Her türlü riske karşı %100 geri dönüş garantisi)

⋅ Ön yatırım gerektirmez, Kullanıldığı kadar ödenir, İstenilen ölçekten başlanır

Continuous Data Protection (Plus) Zerto kesintisiz bir veri koruma hizmetidir..

VERİ KORUMA TEKNOLOJİSİ

Kesintisiz

Koruma

Jurnal Bazlı

Veri Koruma

Anında

Test-Kurtarma

Sanal Koruma

Grupları (VPG)

Aynı anda birden çok noktaya çoğaltma

Sıfır Veri Kaybı + Uzun Dönem Veri Koruma

Gelişmiş Ağ

Bağlantıları

İşletmeye Özel Sanal Depolama Çözümü (VPSA)

Kurulum Yönetimi

Tesis içi

Tesis içi kesintisiz veri koruma ihtiyacınızı ön yatırım yapmanıza gerek kalmadan, aylık modelde yönetilen bir hizmet olarak size sunalım. Biz yönetelim, size 100% geri dönüş garantisi verelim.

Hibrit

Verilerinizi tesis içinde kesintisiz olarak koruyabilir ayrıca majör durumlara karşı 2xProtect ‘in bulut platformuna çoğaltma yapabilirsiniz. Üstelik ön yatırım yapmadan ve istediğiniz ölçekte başlayarak!

Bulut

Verilerinizi doğrudan 2xProtect’in gelişmiş bulut altyapısına çoğaltabilirsiniz. 2xProtect, CDP+ Zerto hizmeti kapsamında kesintisiz bir veri koruma ve kurtarma için ihtiyacınız olacak her türlü gereksinimi bir hizmet olarak sunar.

Kullandığımız Teknoloji

Zerto Teknolojisi

Zerto, endüstrinin ilk sanallaştırma katmanında (Hypervisor) çalışan kesintisiz bir veri koruma teknolojisidir. Bu teknoloji SNAPSHOT yerine, değişen verileri IO trafiği üzerinden takip ederek hedef noktaya replike eder. Böylece kaynak sunucuların performansını olumsuz etkilemeden SIFIR’ a yakın veri koruma sağlar. Zerto çözümü tamamen yazılım tabanlı olduğundan, herhangi bir standart sunucu ve depolama sistemi ile uyumlu çalışır. Ayrıca, VMware, Microsoft Hyper-V, 2xProtect, Azure ve Amazon gibi bulut ortamlarını da destekler.

Kesintisiz Veri Koruma

Geleneksel veri koruma çözümleri (yedekleme + replikasyon) periyodik veri koruma için uygundur, ancak daha sık veri korumak istediğimizde bazı zorluklar ile karşılaşabiliriz, örneğin canlı sunuculara oluşturacağı performans etkisi gibi.

Kesintisiz veri akışını yani her dakika içinde üretilen verileri kesintisiz olarak kısa ve uzun dönem koruyabilmemiz Zerto ile çok daha kolaydır, üstelik aktif çalışan sunucuların performansını olumsuz etkilemeden.

Zerto teknolojisi, kesintisiz veri akışını doğrudan hedef noktaya (birden fazla olabilir) kesintisiz olarak replike eder, ayrıca kaynaktan ek bir replikasyon veya yedek alınmasına gerek kalmadan bu verileri istediğiniz süre boyunca saklar.

Jurnal Bazlı Veri Koruma

Zerto, snapshot’ın aksine jurnal tabanlı çalışır ve toplam 2 tür jurnale sahiptir.

1. Kısa dönem jurnal: Verilerinizi 5 saniye aralıklar ile maksimum 30 gün öncesine kadar geri yüklemenizi sağlar. 1 saatte 720 geri dönüş noktası oluşturur, işletmeler istedikleri geri dönüş noktasını seçerek sunucuyu açabilir ve kaldıkları yerden devam edebilir.

2. Uzun dönem jurnal: Verilerinizi 30 günden daha uzun süre korumak istiyorsanız uzun dönem jurnali aktif ederek kullanabilirsiniz. Kaynak sunuculardan ek bir çoğaltma (replikasyon) gerektirmez.

Anında Kurtarma (Deneme veya Gerçek)

Zerto Teknolojisi verilerinizi sadece birkaç tıklama ile, ister deneme amaçlı ister acil bir durum oluşması halinde kurtarmanızı sağlar. Ayrıca, gelişmiş ve esnek özellikleri sayesinde deneme ve acil durum kurtarma işlemleri için farklı kurtarma profilleri tanımlayabilmenize olanak tanır. Örneğin deneme yaparken sunucuları farklı bir ağ ve IP de açıp test edebilirsiniz. Bu işlemi Orchestrator yazılımını kullanarak da otomatik olarak yapabilirsiniz.

Zerto detaylı geri yükleme sağlar. Bu sayede ister tek bir dosyayı ister sanal sunucu, uygulama veya koruduğunuz tüm sanal sunucularınızı (site failover) tek seferde geri yükleyebilirsiniz.

Deneme amaçlı yaptığınız testlerin sonucunu Zerto’nun sağlamış olduğu raporlar ile belgeleyebilirsiniz. Murphy’lere son!

Sanal Koruma Grupları (VPG)

Uygulama zincirini oluşturan sanal sunucularınızı Zerto’nun VPG özelliği ile tek bir RPO-RTO diliminde koruyabilir ve kurtarabilirsiniz. Örneğin CRM uygulamasını oluşturan 5 sunucu varsa, 5 sunucuyu da bir VPG içinde koruyabilir ve kurtarabilirsiniz.

Bu özellik depolama katmanında, yani LUN seviyesinde yapılan çoğaltmaların (replikasyonların) aksine; sanal sunucu (VM) seviyesinde gerçekleşir ve son derece esnek bir kullanım kazandırır.

Sanal sunucular farklı host, cluster ve depolama da çalışabilir, VPG ayrıca vMotion, svMotion, Fault tolerence gibi sunucu sanallaştırma özelliklerinden de etkilenmez.

Aynı anda birden çok noktaya çoğaltma (Replikasyon)

İşletmeler Zerto teknolojisini kullanarak verilerini aynı anda birden çok hedef noktasına çoğaltabilirler. Örneğin bir kopyasını tesis içine, diğer kopyasını ise acil durum kurtarma merkezine çoğaltabilirler.

Kaynak sunucular farklı sunucu sanallaştırma platformlarına çoğaltılabilir, örneğin işletme Vmware kullanıyorsa hedef nokta Microsoft Hyper-V olabilir.

Farklı hedef noktasına çoğaltılan veriler ayrıca farklı sürelerde saklanabilir, örneğin işletme tesis içinde 3 gün, acil durum kurtarma merkezinde de 1 hafta koruma sağlayabilir.

Sıfır Veri Kaybı + Uzun Dönem Veri Koruma

Snapshot teknolojisinin aksine, Zerto jurnal bazlı çalışır ve kesintisiz veri korumayı uzun dönem veri koruma ile birleştirir. İşletmeler bu sayede sunucu performansları etkilenmeden saniye düzeyinde koruma yapabilir, aynı çözümle uzun dönem veri koruma sağlayabilirler.

Zerto 2 tür jurnal alanı sağlar. Kısa dönem jurnal maksimum 30 gün geriye dönük veri saklar ve acil durum kurtarma için belirlenen bir disk alanıdır. Acil durumda sunucular bu disk alanı üzerinden doğrudan aktif edilir. Uzun dönem jurnal ise uzun süreli veri koruma için kullanılan bir disk alanıdır. Bu alan CIFS, NFS veya tekelleştirme çözümlerinin sağlayacağı bir alan olabilir.

Gelişmiş Ağ Bağlantıları

2xProtect, CDP+ Zerto çözümü kapsamında işletmeler için gelişmiş ve ileri düzey WAN bağlantı ihtiyaçlarını da hizmet kapsamında sağlar.

 • Daha yüksek SLA (99,999+ ‘a kadar)
 • 20 kata kadar daha hızlı veri aktarımı
 • Güvenli bağlantı (Layer 2, 3)
 • Son kullanıcılara özel SSL VPN bağlantısı
 • 4G Router ile karasal hat yedekliliği

İşletmeye Özel Sanal Depolama Çözümü (VPSA)

2xProtect, Zadara teknolojisinin sağladığı avantajlar ile işletmelerin 100% özel sanal depolama çözümünü oluşturmalarını sağlar. Örneğin, işletmeler VPSA teknolojisi sayesinde verilerini bulut ortamında tamamen izole edebilir, ayrıca komşularının oluşturduğu gürültüden (yoğunluktan) etkilenmez hale getirebilirler.

İşletmeye özel VPSA (Sanal depolama denetleyicisi) oluşturulur ve işletmenin talep edeceği kapasite kadar fiziksel diskler sanal denetleyiciye atanır. Oluşturulacak sanal depolama (VPSA) sistemi işletme veya departmana özel olacağından (yönetim IP’leri dahi) işletme veya departmanlar depolama sistemini dilediği gibi yapılandırabilir ve yönetebilir.

İşletmeler özel anahtar ile VPSA üzerindeki verilerini şifreleyebilir; ayrıca işletmeler veya departmanlar kendilerine ait SSL sertifikasını kullanarak, erişimlerinin bu sertifika üzerinden gerçekleşmesini sağlayabilirler.

Bu çözüm verilerin son derece önemli olduğu finans, sağlık, sigortacılık vb. sektörler için ideal bir çözümdür. Bu çözüm ister işletmelerin kendi tesisleri içinde, ister farklı departmanlar arasında, hibrit veya tamamen bulut ortamında kullanılabilir.

Hazır senaryolar ile aynı gün başlayın!

 • Senaryo 1
  Kısa Dönem Kesintisiz Veri Koruma ve Kurtarma (1 Kopya)

  İşletmeler önemli sanal sunucularını 2xProtect’in hazır bulut platformu üzerine kesintisiz (saniye düzeyinde) olarak çoğaltabilir (replikasyon) ve acil bir durum oluşması halinde ~15 dakika kesinti ile kaldıkları yerden çalışmalarına devam edebilirler. 2xProtect platformu, işletmenin tüm gereksinimlerini servis kapsamında sağlar, uygular ve yönetir.

   

  Senaryonun detayları aşağıdaki gibidir:

   

  1. RPO Süresi: ~10 Saniye

  2. RTO Süresi: ~15 dakika

  3. Geri dönüş noktaları: Minimum 5 saniye, maksimum 15 dakika aralıklar.

  4. Saklama süresi: Maksimum 30 gün

  5. Kurulum ve yapılandırma süresi: 1 iş günü

 • Senaryo 2
  Uzun Dönem Kesintisiz Veri Koruma ve Kurtarma (1 Kopya)

  İşletmeler, bu senaryo kapsamında sanal sunucularını tek bir hizmet ile kesintisiz olarak hem kısa hem uzun dönem koruyabilirler.

   

  Senaryonun detayları aşağıdaki gibidir:

   

  1. RPO Süresi: ~10 Saniye

  2. RTO Süresi: ~15 dakika

  3. Geri dönüş noktaları: Minimum 5 saniye, maksimum 15 dakika aralıklar.

  4. Saklama süresi: Minimum 1 saat, maksimum sınırsız

  5. Kurulum ve yapılandırma süresi: 1 iş günü

 • Senaryo 3
  Çoklu Hedefe Kesintisiz Veri Koruma ve Kurtarma (3 Kopya’ya kadar)

  İşletmeler, bu senaryo kapsamında sanal sunucularını aynı anda birden çok noktaya (örneğin, tesis içi + 2 dış ortam) tek bir hizmet ile kesintisiz olarak kısa dönem ve/veya uzun dönem koruyabilirler.

   

  Senaryonun detayları aşağıdaki gibidir:

   

  1. RPO Süresi: ~10 Saniye

  2. RTO Süresi: ~15 dakika

  3. Hedef sayısı: Maksimum 3

  4. Geri dönüş noktaları: Minimum 5 saniye, maksimum 15 dakika aralıklar.

  5. Saklama süresi: Minimum 1 saat, Uzun dönem kullanılması halinde sınırsız (maksimum)

  6. Kurulum ve yapılandırma süresi: 1 iş günü

 • Senaryo 4
  İşletmelerin Kendi Tesisleri İçinde Kesintisiz Veri Koruma (Yönetilen Hizmet)

  İşletmeler bu senaryo kapsamında kendi tesisleri içinde kesintisiz veri koruma ve kurtarma sağlayabilirler. 2xProtect’in uzman ekibi, yönetilen hizmet kapsamında kurgu, kurulum, yapılandırma ve işletme hizmetlerini üstlenecektir. İşletmeler bu hizmeti ön yatırım gerektirmeden yani lisansları, ihtiyaç duydukları kadar kiralayabilir.

   

  Bu çözüm ve hizmet son derece esnek ve ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. İşletmeler verilerini tesis içinde, tesis dışında, tek kopya, çift kopya ve/veya kısa veya uzun dönem koruyabilirler.

Sık Sorulan Sorular

Ücretlendirme
 • CDP+ Zerto nasıl ücretlendirilir?

  Sanal sunucu sayısı, disk kapasitesi ve acil durumda kullanılacak sunucu kaynaklarına göre birim fiyatları üzerinden ücretlendirme yapılır.

  Opsiyonel hizmetler ayrıca birim fiyatları üzerinden ücretlendirilir (Gelişmiş ağ bağlantıları, 100% işletmeye özel disk alanı, güvenlik vb.)

  Detaylı bilgi için lütfen satış uzmanlarımız ile görüşünüz.

 • Gizli maliyetli var mı?

  Yok, işletmeler ile paylaşılan birim fiyatlar üzerinden işlem yapılır. Bunların dışında herhangi bir gizli maliyeti yoktur.

  Kapsam dışı kalan konular için yapılan sözleşmede bulunan fiyatlandırmalar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • Kapsam dışı konular nasıl ücretlendirilir?

  Kapsam dışı kalan konular için yapılan sözleşmede bulunan fiyatlandırmalar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • Destek paketleri arasında geçiş mümkün mü? Nasıl yapılır?

  Mümkündür, sadece farkı ödemeniz yeterlidir. Yıllık modelde fiyat farkı değişiklik yapıldığı anda peşin olarak tahsil edilir.

 • İptal etme durumunda taahhüt isteniyor mu?

  Hayır, ancak yazılım tabanlı hizmeti sonlandırmak istediğinizde en az 2 ay öncesinden yazılı olarak bildirim göndermeniz yeterli olacaktır. Bu durum, içinde donanım bulunan hizmetler için en az 6 ay olacaktır.

 • Ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

  İşletmeye sunulan birim fiyatları üzerinden her ayın 28. günü oluşan gerçek kullanım raporları üzerinden ücretlendirme yapılır.

 • Ödeme düzeni nasıldır?

  2 seçenek vardır;

  Aylık, gerçek kullanım raporlarına göre ücretlendirme yapılır.

  Yıllık peşin olarak yapılabilir, bu durumda USD olarak düzenlenen faturalar üzerinden %10 ek indirim sağlanır.

 • Faturalandırma hangi kur üzerinden yapılmaktadır?

  Faturalar aylık veya yıllık olacak şekilde USD cinsinden düzenlenir; ancak işletmeler ödemenin yapılacağı tarihte, Ziraat bankasının satış kuru üzerinden TL olarak ödeme yapabilirler.

 • E-fatura mükellefi misiniz?

  Evet, faturalar sistemimizde bulunan güncel e-posta adreslerine iletilir.

Destek
 • Destek paketi seçenekleri nelerdir?

  Paket 1: Yıllık 10 Çağrı-Çözüm, 8*5

  Paket 2: Yıllık 10 Çağrı-Çözüm, 7*24

  Yönetilen hizmet: Yönetim, bakım, güncelleme ve optimizasyon 2xProtect uzmanları tarafından gerçekleşir, veriler için 100% geri dönüş garantisi verilir.

 • Sorunla karşılaşırsam kimden nasıl destek alabilirim?

  Seçmiş olduğunuz destek paketi kapsamında, tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak sorununuzu iletmeniz. Uzman ekibimiz size her türlü desteği sağlayacaktır.

 • Destek paketi dışında kaldığınız acil durum ortamında bana nasıl destek olursunuz?

  Acil durumlarda bizlere ulaşarak sorununuz ilettiğiniz taktirde, sizleri mağdur etmemek adına uzman ekibimiz size anında her türlü desteği sağlayacaktır.

  Sorun giderildikten sonra ilk yapılan sözleşmede bulunan kapsam dışı acil durum desteği için belirlenen fiyatlar üzerinden faturalandırma yapılır.

 • Sorunla karşılaşırsam kimden nasıl destek alabilirim?

  Seçmiş olduğunuz destek paketi kapsamında, tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak sorununuzu iletmeniz. Uzman ekibimiz size her türlü desteği sağlayacaktır.

 • Teknik destek alabilmek için size nasıl ulaşabiliriz?

  Bizlere 7*24 olarak destek@2xprotect.com e-posta adresimizden veya 0850 305 2900 telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Teknik Bilgiler
 • Zerto uygulamasını kurmak için gereksinimler nelerdir?

  Gereksinimler kurulum yapılacak ortamlara göre değişiklik gösterir.

  Uzman ekibimiz şirketinize özel gereksinimleri sizinle paylaşacaktır.

 • Zerto nasıl yüklenir?

  Kurulum yapılan kurguya göre değişiklik gösterir.
  Uzman ekibimiz yapınıza özel kurulum planını paylaşacaktır.

  CDP+ Zerto altyapısı tamamen yazılım tabanlı olduğundan kurulumlar ortalama 1 iş günü içinde kurulur ve yapılandırılır.

 • Kesintisiz veri koruma nedir?

  Zerto, mimarisi gereği datastore ile sanal sunucu arasındaki IO trafiğini izleyerek değişimleri algılar ve doğrudan hedef noktaya iletir. Bu yüzden SNAPSHOT teknolojisinin aksine kaynak sunucularının performansını etkilemeden kesintisiz koruma sağlar.

 • Dosya bazlı geri yükleme yapabilir miyiz?

  Evet, dosyalarınızı yedekleme çözümlerinin aksine birkaç saniye öncesine döndürebilirsiniz.

 • Kurulumu gün içinde yapabilir miyiz, kesinti olur mu?

  Kurulumu gün içinde yapabilirsiniz, herhangi bir kesinti olmaz.

 • Replikasyon için VPN bağlantısı gerekir mi?

  Evet gerekir, VPN hem replikasyon hem de acil durum olması halinde sunuculara erişim için kullanılır.

  2xProtect uzmanları işletmelerin VPN veya VXLAN bağlantı ihtiyaçları için gerekli desteği hizmet kapsamında sağlar.

 • VXLAN Nedir?

  Eğer sunucu ortamınızda birden çok VLAN mevcut ise bu VLAN’ları VXLAN sayesinde 2xProtect veri merkezine kadar uzatabiliyoruz.

  Örneğin tesis içinde çalışan sunucu/ları kendi yapınızda kapatabilir ve 2xProtect veri merkezinde açarak IP ve DNS değişimine gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

 • VPN veya VXLAN bağlantısı için cihaz gerekir mi?

  Evet; 2xProtect, proje kapsamında gerekli olan firewall cihazını işletmeye proje kapsamında kiralar.

  Kurgu, kurulum, yapılandırma ve bakım güncelleme işlemleri 2xProtect tarafından gerçekleştirilir.

 • Verilerimi kaç gün koruyabilirim?

  Verilerinizi 5 dakika dan 10 yıl veya daha uzun süre, tek bir SLA altında koruyabilirsiniz
  Tek yapmanız gereken SLA‘yı tanımlamanız ve sunucu veya uygulamaları SLA‘lere dahil etmeniz.

  Verileri ister lokal disk, ister teyp ister 2xProtect veya 3.parti firmaların sağladığı nesne depolama sisteminde koruyabilirsiniz.

 • Tesis içinde, replike ettiğim 2.noktada ve/veya S3 depolama alanındaki verilerin saklama süreleri farklı olabilir mi?

  Evet, her biri için farkı saklama süresi tanımlayabilirsiniz.

 • Ne kadar internet bant genişliği gereklidir?

  Yedek alınacak her 1TB (TeraByte) için değişimlere bağlı olarak ortalama 3Mbps ile 5Mbps arası yeterli olacaktır.

  İlk yedekleme boyuta bağlı olarak uzun sürebilir.

 • S3 storage ‘e kopyaladığım verileri geri almadan 2xProtect’in bulut ortamında açabilir miyim?

  Evet, S3 nesne (Object Storage) depolamanın olduğu veri merkezinde, IBM Protect Plus kurulur ve S3’den anlık geri yükleme işlemi yapılır, ardından işletmeye bağlantı verilerek sunucularına erişmesi sağlanır.