Yedekleme, Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği Arasındaki Farklar

Bunlar, pek çok işletme sahibiyle tartıştığım, webinar ve seminerlerde odaklandığım başlıklar. İyi bir yedekleme nedir? Neye ihtiyacım olduğunu nasıl anlayabilirim? Şöyle olursa ne olur? Bunları test ettik mi? Etkilendiğimiz bir olay sonrasında her şeyi tekrar çalışır hale getirmek ne kadar sürecek? Bir Felaket Kurtarma Planına ihtiyacım var mı?

Hepsi de sorulması gereken sorulardır ve bunlara cevap verebilmeniz gerekir. Bu sorulardan herhangi birine cevabınız yoksa bu makaleyi okumalısınız. Burada Yedekleme, Felaket Kurtarma ve İş Sürekliliği arasındaki farklardan söz edeceğim ve işiniz için neden bir Felaket Kurtarma Planınız olması gerektiğini anlatacağım.

Hangi sektörde olursanız olun, herhangi bir türde müşteri verisi saklıyorsanız, müşterilerinizle iletişiminiz e-postaya dayalıysa, herhangi bir CRM, ERP veya Muhasebe Sistemi kullanıyorsanız bir Yedekleme ve Felaket Kurtarma Planı (BDR) işletmeniz için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bu konuda çevrimiçi bol miktarda bilgiye ulaşabilirsiniz, ancak burada size her işletme sahibinin bilmesi gereken çok önemli bir şeyden söz edeceğim: Kritik şirket verilerinde büyük bir kayıp yaşayan işletmelerin %86’sı 6 ay içinde tasfiye oluyor. Uydurma değil, istatistiksel veri.

Gelin, biraz daha yakından bakalım:

Yedekleme

Yedeklemenin ne olduğunu herkes bilir. Peki, neyi ve ne kadar süreyle yedeklemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Faaliyet yürüttüğünüz sektöre bağlı olarak, müşteri verilerinin gizliliğiyle ilgili HIPPA ve PCI gibi düzenlemeler bulunur. Bu düzenlemeler, müşteri verilerinin saklanması, paylaşılması ve arşivlenmesinde temel bir koruma standardı uygulamanızı sağlamaya yöneliktir. İlk olarak, yedeklemeyle ilgili bazı temel iş uygulamalarından başlayacağım.

Yerel Yedekleme: Kritik verilerinizin ve iletişim geçmişinizin (e-posta) anlık durum görüntüsünü günlük olarak otomatik şekilde alma ve birincil yedeğiniz gibi buna ayrılmış bir depolama ortamında saklamaya dayalı bir yöntemdir.Bir ilk kopya kaydettikten sonra, ilk kopyaya bununla birleştirilebilecek günlük değişiklikleri ekleyerek sentetik yedekleme yapabilen özel bir yedekleme yazılımı kullanın. En az 2 yıllık bir standart saklama süresi belirleyin. E-posta, artık mahkeme nezdinde yasal bir iletişim yöntemi olarak kabul ediliyor. Birçok devlet, ticari kuruluşlar için asgari saklama süreleri belirlemiştir. Sizinle ilgili zorunlu süreden emin değilseniz 2 yıl iyi bir standart saklama süresi olacaktır. İşletmenizin tabi olduğu yerel mevzuatı incelemeniz, özellikle HIPPA ve PCI uyumu açısından önemlidir. Herhangi bir veriyi yedeğinizden dosya adı ve tarihle bulup geri yükleyebilirsiniz. Yedekler düzenli olarak test edilmelidir. Yedekleme işlemini mümkün olduğu kadar otomatik hale getirin, fakat gerektiği gibi yapılıp yapılmadığını görmek için kontrol edin. Bu denklemde hata yapan genellikle insan bileşenidir. Yedeklerin çalışmadığının bir felaket sonrasında, iş işten geçtikten sonra fark edilmesi çokça karşılaşılan bir durumdur.

Tesis Dışı Yedekleme: Diyelim ki yukarıda anlattıklarımı yaptınız.Yedeklerinize veya BT firmanızın yedeklerinizi gerektiği gibi yönettiğine inancınız tam. En temel şeyi gerçekleştirdiniz. Pek çok işletme paylaşımlı binalarda yer alır. Alt katınızdaki bir mutfakta yangın çıktığında ne olur? Sabah 7’de ofisi açan çalışanınız telefon edip ofise girilemediğini ve hasar boyutunun bilinmediğini söyler. Ofisinizin zarar gördüğü ise kesindir. Yerel yedeğiniz nerede saklanıyordu? Sunucuya eklenmişti. Sunucu odanız zarar gördü, yedekleme cihazınız da sunucuyla birlikte imha oldu. Yani, başınız gerçekten dertte. İşte, tesis dışı yedekleme sizi bundan koruyacaktır.

-Eski Usul: Bir çalışan, her hafta bir kaset (çok eski usul) veya sürücüyü eve götürür ve tesisteki ikinci sürücüyle değiştirir. Buradaki insan unsuru her zaman hataya yol açar. İnsanlar işe dalar ve unutur. Yedekler test edilmez ve çoğu durumda bozulur.

-Yeni Usul: Bulut tabanlı yedekler bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bulut tabanlı yedekleme, yerel yedeklemenin tüm olanaklarını sağlarken, aynı zamanda tesis dışında bir veri merkezinde olmanın koruma ve faydalarını da sunar. Çoğu bulut tabanlı hizmet güvenli şifrelenmiş aktarım, otomatik test ve kolay geri yükleme yöntemleri sağlar. Zaman zaman bağlantı hızınız bir sorun haline gelebilir.

İş Sürekliliği

Bu, birçok işletme işlerini bir çalışma altyapısına bağımlı şekilde sürdürdüğü için ihtiyaç duyulan bir alandır. Çalışan sayısı 25’in üzerinde olan şirketlerin çoğu, felaket olaylarından sonra çok kısa bir süre içinde herkesin çalışmaya devam ederek üretkenliği sürdürebilmesi için İş Sürekliliği Çözümlerine başvurur. İş Sürekliliği, işletmelerin herhangi bir felaket olayına rağmen iş yapmaya devam etmesini sağlar.

Bulut tabanlı İş Sürekliliği hizmeti sağlayan firmalar felaket olaylarında çalışanların en az kesinti ile kaldıkları yerden çalışmalarını sağlayabilmesi için kişiye özel bağlantı (SSL VPN veya Remote Desktop) ya da noktadan noktaya özel bağlantılar ile sistemlere ve/veya uygulamalarına erişmelerini sağlar.

Felaket Kurtarma

Felaket kurtarma sadece bir hizmet değildir. Felaket Kurtarma, bu tür bir olayın meydana gelmesi durumunda izlenecek belgelenmiş bir prosedürün yanı sıra, belirli hata türlerine yönelik birçok yöntem ve/veya hizmeti kapsayan bir eylem planına sahip olmak anlamına gelir. Bu yöntemler, verilerin yanlışlıkla silinmesi, virüs, kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı, doğal afetler ve güvenlik ihlalleriyle her an mücadele etmek için kullanılır.

Dilerim bu yazı, BT ortamını korumak için gerçekten neyin gerekli olduğunu, bu terimlerin ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Yönetilen Bulut Hizmetleri Sağlayıcısı olarak, işinizin sürekliliğini sağlamak için en uygun maliyetli yöntemleri belirlemenize ve uygulamanıza yardımcı olacak bir Felaket Kurtarma Planı oluşturabiliriz.

Ne de olsa, işimiz bu! Soru ve yorumlarınızı lütfen bize e-mail gönderiniz (info@2xprotect.com), en kısa zamanda yanıt vermeye çalışacağız.